Alnatura Organic Vegan Mince, 100 g
Does not contain soy
CHF 2.85
(CHF 28.50 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Made from peas & broad beans
- Ideal meat substitute
- Rich in protein
Description
The vegan organic mince by Alnatura is made with peas and broad beans and contains no soy. It is naturally rich in protein and is ideal as a meat substitute in recipes such as Bolognese sauce, chilli sin carne, moussaka and more.
Preparation:
Soak briefly in water or vegetable broth and drain well. Season with your preferred spices, then cook or stir-fry.
| Item no.: | MM-230926 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 4104420239999 |
| Manufacturer No.: | 230926 |
| Brands: | Alnatura |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 452 / 108 kJ / kcal |
| Fat | 1,3 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 4,7 g |
| from Sugar | 0,9 g |
| Fibre | 4,7 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 0,38 g |
Ingredients
Legal information
| Responsible food business operator: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Alnatura Organic Vegan Mince
| 5 stars | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
2 reviews
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology