Ankerkraut Congratulations, 100 g
A culinary gift to savour and enjoy
CHF 5.90
(CHF 59.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Aromatic seasoning mix
- Special Edition
- Ideal as a gift
Description
Say it with flavour instead of flowers! This special edition Paprika & Cream Cheese Dip comes in an elegant glass jar with a cork stopper, making it a stylish addition to any kitchen. Perfect for cooking, seasoning, or garnishing, it’s a versatile highlight for your pantry. Simply stir it into soft cheese to create a rich, aromatic dip in seconds! The perfect way to celebrate any occasion, from a new job to passing an exam.
| Item no.: | AK-4062988843068 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 4062988843068 |
| Manufacturer No.: | 4062988843068 |
| Brands: | Ankerkraut |
| May Contain Traces Of: : | L - Celery, M - Mustard |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Sea salt, Tomato Powder, Sweet Paprika, Red Pepper Powder, Raw cane sugar, Tomato Chips (Tomatoes, Cornstarch), Onions, Black pepper (Piper nigrum), Lemon peel, Smoked Jalapenos (Chilli, Smoke), Cayenne pepper
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1059 / 253 kJ / kcal |
| Fat | 2,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 43 g |
| from Sugar | 33 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 21 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut Congratulations
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology