Ankerkraut Pasta Corleone (The Godfather), 100 g
Cinematic delight for pasta & sauces
CHF 6.40
(CHF 64.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- For aromatic pasta sauces
- Special edition with tomato
- Perfect for spaghetti and more
Related products
Description
Give your pasta dishes the respect they deserve with the "Pasta Corleone" special edition. Just two teaspoons are enough to transform a simple tomato sauce into the highlight of your next family dinner. This bold, aromatic mix for your tomato sauce is a culinary offer that no one at the table will be able to turn down.
| Item no.: | AK-4062988021879 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 4062988021879 |
| Manufacturer No.: | 4062988021879 |
| Brands: | Ankerkraut |
| May Contain Traces Of: : | M - Mustard |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Onions, Sea salt, Raw cane sugar, Celeriac, Garlic, Oregano, Black pepper (Piper nigrum)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1168 / 279 kJ / kcal |
| Fat | 0,7 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 58 g |
| from Sugar | 38 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 26,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut Pasta Corleone (The Godfather)
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology