Ankerkraut Pineapple Curry (SpongeBob), Glass Jar with Cork Stopper (110 g)
Exotic fruit power & curry fun
CHF 5.90
(CHF 53.64 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Fruity notes of pineapple
- The secret weapon in your spice rack
- Ideal for rice dishes
Description
Bring tropical vibes from Bikini Bottom straight to your table with this exquisitely flavourful Pineapple Curry spice mix. Inspired by the world's most famous deep-sea pineapple, this blend adds a fruity, exotic twist to your meals that would make even Plankton rethink his plans. Whether for vibrant stir-fries or your own creative experiments, this quirky mix turns every meal into a sunny kitchen adventure.
| Item no.: | AK-4062988010613 |
|---|---|
| Content: | 110 g |
| EAN: | 4062988010613 |
| Manufacturer No.: | 3842-4062988010613 |
| Brands: | Ankerkraut |
| May Contain Traces Of: : | L - Celery, M - Mustard |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Sea salt, Cane sugar, 20 % Pineapple powder, 20 % Curry powder (Turmeric (Curcuma longa), Coriander, Mustard seed, Fenugreek seeds, Salt, Chilis , Garlic), Coconut sugar
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1185 / 283 kJ / kcal |
| Fat | 5,6 g |
| from Saturated fatty acids | 1,7 g |
| Carbohydrates | 39 g |
| from Sugar | 25 g |
| Protein | 9,3 g |
| Salt | 14,3 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut Pineapple Curry (SpongeBob)
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology