Ankerkraut Poolside Fries, 150 g
A summery feel for the garden & pool
CHF 5.90
(CHF 39.33 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- 2 tbsp for 500g potatoes
- With sea salt
- For chips & childhood memories
Related products
Description
Bring the unmistakable feeling of a summer’s day at the pool right into your kitchen. With this seasoning mix, your chips will taste exactly like the ones you remember from summer trips to the pool - hot, salty, and incredibly moreish. Whether it’s a post-swim snack or a treat in the garden, this blend brings those sun-drenched childhood memories back to life with every single bite.
| Item no.: | AK-4062988019036 |
|---|---|
| Content: | 150 g |
| EAN: | 4062988019036 |
| Manufacturer No.: | 4062988019036 |
| Brands: | Ankerkraut |
| May Contain Traces Of: : | L - Celery |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Sea salt, Raw cane sugar, Sweet Paprika, Curry powder (Turmeric (Curcuma longa), Coriander, Mustard seed, Fenugreek seeds, Salt, Chilli, Garlic), Onions, Garlic, Turmeric (Curcuma longa)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 293 / 70 kJ / kcal |
| Fat | 0,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 14 g |
| from Sugar | 12 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 80,7 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut Poolside Fries
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology