Belberry Japanese Yuzu Vinegar, 200 ml
Sweet, sour, bitter and citrus-y all at once!
CHF 14.40
(CHF 72.00 / l, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Complex citrus flavour
- Ideal for Asian cuisine
- Great for adding flavour to meals
Description
The taste of the exotic yuzu fruit can best be compared to a mixture of citrus, mandarin and lime flavours. The fruit's flavours range from slightly sour to sweet to slightly bitter. Yuzu has been a popular ingredient in Japanese and Korean cuisine for many years but is now starting to become more popular in Europe.
Use the yuzu vinegar for a variety of dishes! The complex flavour of the exotic citrus fruit goes well with poultry, fish, seafood and rice dishes as well as Asian dishes!
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 251 / 60 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 16 g |
| from Sugar | 13 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Belberry Preserves PLC, Torkonjestraat 21C, 8510 , Kortrijk-Marke, Belgium, www.belberry.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Belberry Japanese Yuzu Vinegar
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.050 products
Secure payments
with SSL encryption technology