BioArt Organic Chocolate: Für den besten Papa, 70 g
Bold and intense chocolate for the best dad in the world
CHF 7.85
(CHF 112.14 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Intense chocolate flavour
- Balanced bitterness
- Pure dark chocolate
Description
This dark chocolate delivers a clean, robust cocoa flavour and a beautifully balanced bitterness. Carefully selected for its intense character and pure depth of flavour, it is the ideal treat for those who appreciate classic, high-quality dark chocolate.
| Item no.: | BIOG-325726 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9006241310671 |
| Manufacturer No.: | 325726 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2428 / 580 kJ / kcal |
| Fat | 44 g |
| from Saturated fatty acids | 28 g |
| Carbohydrates | 34 g |
| from Sugar | 28 g |
| Fibre | 11 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 0,02 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Für den besten Papa
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology