BioArt Organic Chocolate: Für den besten Papa, 70 g

Bold and intense chocolate for the best dad in the world

CHF 8.20

(CHF 117.14 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to CHF 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Intense chocolate flavour
  • Balanced bitterness
  • Pure dark chocolate

Frequently bought together with BioArt Organic Chocolate: Von Herzen, 70 g

BioArt Organic Chocolate: Für den besten Papa, 70 g CHF 8.20 (CHF 117.14 / kg)
BioArt Organic Chocolate: Von Herzen, 70 g CHF 8.20 (CHF 117.14 / kg)
Total price: CHF 16.40
Description

This dark chocolate delivers a clean, robust cocoa flavour and a beautifully balanced bitterness. Carefully selected for its intense character and pure depth of flavour, it is the ideal treat for those who appreciate classic, high-quality dark chocolate.

Item no.: BIOG-325726
Content: 70 g
EAN: 9006241310671
Manufacturer No.: 325726
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

dark chocolateD[1] (Cocoa paste[1], Cane sugar[1], Cocoa butter[1], emulsifierE (Lecithins[1]))

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2428 / 580 kJ / kcal
Fat 44 g
  from Saturated fatty acids 28 g
Carbohydrates 34 g
  from Sugar 28 g
Fibre 11 g
Protein 6,8 g
Salt 0,02 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Für den besten Papa

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder