BioArt Organic Crisps - Rosemary, 100 g
Rustic savoury snack with a delicate herbal flavour
CHF 4.90
(CHF 49.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Crispy texture
- Aromatic & savoury
- Enhanced with rosemary
Description
These organic rosemary crisps are made from carefully selected potatoes and prepared with their skins on. Gently cooked in organic sunflower oil until crisp and golden, the natural potato flavour is beautifully preserved. The delicate seasoning lends the crisps an aromatic, subtly savoury herbal note, making them a truly special snack.
| Item no.: | BIOG-332843 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9006241302065 |
| Manufacturer No.: | 332843 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place, Close the pack tightly after use |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2010 / 480 kJ / kcal |
| Fat | 25 g |
| from Saturated fatty acids | 2,7 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| from Sugar | 2,1 g |
| Fibre | 4,9 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 1,2 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Crisps - Rosemary
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology