BioArt Organic Crisps- Sea Salt, 100 g
Classic crisps made from organic potatoes
CHF 4.90
(CHF 49.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Crispy & golden brown
- With fine sea salt
- Gently baked with the skin on
Description
These organic crisps are made from carefully selected potatoes. Sliced with their skins on and gently cooked in organic sunflower oil until crisp and golden, they retain their natural potato flavour and a wonderfully crunchy texture. The delicate seasoning of sour cream and onion provides a savoury and beautifully balanced taste.
| Item no.: | BIOG-332840 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9006241302058 |
| Manufacturer No.: | 332840 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Close the pack tightly after use, Store in a dry place |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2018 / 482 kJ / kcal |
| Fat | 25 g |
| from Saturated fatty acids | 2,7 g |
| Carbohydrates | 56 g |
| from Sugar | 0,5 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 1,2 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Crisps- Sea Salt
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology