BioArt Organic Crisps - Truffle, 75 g
Exquisite crisps with a delicate truffle aroma
CHF 5.90
(CHF 78.67 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Refined, aromatic flavour
- Crispy & golden-brown
- Gently processed
Description
These crisps are made from carefully selected organic potatoes and gently processed. Baked to perfect crunchiness, they impress with their fine texture and natural potato flavour. Refined with a premium truffle seasoning, they create an elegant, aromatic taste experience for those special moments of indulgence.
| Item no.: | BIOG-332859 |
|---|---|
| Content: | 75 g |
| EAN: | 9006241302102 |
| Manufacturer No.: | 332859 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place, Close the pack tightly after use |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1985 / 474 kJ / kcal |
| Fat | 24 g |
| from Saturated fatty acids | 2,5 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| from Sugar | 2,5 g |
| Fibre | 4,7 g |
| Protein | 5,3 g |
| Salt | 1,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Crisps - Truffle
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology