BioArt Organic FRULU Fruit Lollies, 62,50 g
Natural fruity treat in various colours
CHF 3.95
(CHF 63.20 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Various flavours
- With agave syrup
- For young and old
Description
Made with just a few carefully selected ingredients, these organic fruit lollies burst with a natural, fruity taste. Sweetened with agave syrup, fruit extracts, and natural flavourings, they offer a sweet, fruity treat for kids and adults alike. The variety pack features a delightful mix of flavours to suit every taste.
| Item no.: | BIOG-180367 |
|---|---|
| Content: | 62,50 g |
| EAN: | 9006241313306 |
| Manufacturer No.: | 180367 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1591 / 380 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 94 g |
| from Sugar | 59 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,2 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic FRULU Fruit Lollies
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology