BioArt Organic Pufuleti Crom Puffs, 80 g
A light and fun snack for every occasion
CHF 2.95
(CHF 36.88 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Made from organic Austrian maize (corn)
- Delicious snack for all ages
- Mild flavour
Description
These organic corn puffs are made from premium Austrian organic maize (corn) and gently processed. They are light, crunchy, and delight with their mild corn flavour. Perfectly suited for cosy games nights or simply as a quick snack between meals, they are a fuss-free treat for kids and adults alike.
| Item no.: | BIOG-275476 |
|---|---|
| Content: | 80 g |
| EAN: | 9006241300405 |
| Manufacturer No.: | 275476 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place, Close the pack tightly after use |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1993 / 476 kJ / kcal |
| Fat | 20 g |
| from Saturated fatty acids | 8,3 g |
| Carbohydrates | 67 g |
| from Sugar | 1,8 g |
| Fibre | 1,9 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 1,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Pufuleti Crom Puffs
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology