BioArt Organic Raspberry Jam (jar), 250 g
Full-bodied fruit flavour for your table
CHF 8.85
(CHF 35.40 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- With organic lemon juice
- Free from colourings
- Traditionally simmered
Description
This organic jam stands out with its high fruit content and a natural, intense flavour. Carefully selected organic fruits are gently simmered to preserve their natural goodness, with a touch of organic cane sugar, plant-based pectin, and real organic lemon juice bringing a harmonious finish to the recipe.
| Item no.: | BIOG-291220 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 9006241200026 |
| Manufacturer No.: | 291220 |
| Brands: | BioArt |
| Fruit composition: | Berries |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 733 / 175 kJ / kcal |
| Fat | <0,5 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 39 g |
| from Sugar | 39 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0,03 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Raspberry Jam (jar)
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology