BioArt Organic Strawberry Jam (jar), 250 g
Made with ripe strawberries
CHF 8.85
(CHF 35.40 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- With organic fruit
- With vegetable pectin
- No artificial additives
Description
This organic jam boasts an exceptionally high fruit content and the intense flavour of sun-ripened strawberries. Specially selected organic fruits are gently processed and refined with just a touch of organic cane sugar, consciously avoiding any artificial colours or flavours. Plant-based pectin and real organic lemon juice ensure a natural set and a beautifully balanced aroma.
| Item no.: | BIOG-291219 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 9006241200019 |
| Manufacturer No.: | 291219 |
| Brands: | BioArt |
| Fruit composition: | Berries |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 712 / 170 kJ / kcal |
| Fat | <0,5 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 40 g |
| from Sugar | 39 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 0,03 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Strawberry Jam (jar)
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology