BioArt Organic Sweet Chilli Sauce, 250 ml

Sweet and spicy sauce with an Asian twist

CHF 7.20

(CHF 28.80 / l, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Sweet & tangy
  • Versatile
  • With a fruity note

Frequently bought together with Robin Hot Chilli Sauce - Extra Hot, 60 ml

BioArt Organic Sweet Chilli Sauce, 250 ml CHF 7.20 (CHF 28.80 / l)
Robin Hot Chilli Sauce - Extra Hot, 60 ml CHF 4.10 (CHF 68.33 / l)
Total price: CHF 11.30
Description

This organic sweet chilli sauce combines a fruity sweetness with a pleasantly spicy heat, creating a beautifully balanced flavour with an authentic Asian flair. It is ideal as a dipping sauce for spring rolls, pairs perfectly with vegetables, and is excellent for elevating stir-fries.

Item no.: BIOG-321236
Content: 250 ml
EAN: 9006241301556
Manufacturer No.: 321236
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Ingredients

Water, Raw cane sugar[1], Spirit vinegar[1], Paprika[1], Cornstarch[1], Rock salt, Garlic[1], Thickening agent (Guar gum[1]), Chilli[1], Spices[1], Paprika extract[1], Chilli extract[1]

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 557 / 133 kJ / kcal
Fat <0,1 g
  from Saturated fatty acids <0,01 g
Carbohydrates 26,5 g
  from Sugar 23,2 g
Protein 0,4 g
Salt 2,4 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Sweet Chilli Sauce

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder