BioArt Organic Wild Berry Jam (Jar), 250 g

Natural, intensely fruity flavour

CHF 9.25

(CHF 37.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With organic fruit
  • Extra high fruit content
  • No artificial additives

Frequently bought together with STAUD’S Blackberry Fruit Spread - Limited Edition, 250 g

BioArt Organic Wild Berry Jam (Jar), 250 g CHF 9.25 (CHF 37.00 / kg)
STAUD’S Blackberry Fruit Spread - Limited Edition, 250 g CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)
Total price: CHF 16.25
Description

This organic wild berry jam is made with carefully selected organic fruits and traditionally simmered. Its high fruit content creates an intense flavour that is perfectly balanced with real organic lemon juice. The recipe relies on plant-based pectin and is completely free from artificial additives.

Item no.: BIOG-315177
Content: 250 g
EAN: 9006241200378
Manufacturer No.: 315177
Brands: BioArt
Fruit composition: Berries
Certifications: EU organic seal
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: No flavour enhancers, No added colours
Ingredients

70 % Berry mix[1], Sugar[1], Lemon juice concentrate[1], Gelling agent (Pectin)

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 729 / 174 kJ / kcal
Fat <0,5 g
  from Saturated fatty acids <0,1 g
Carbohydrates 39 g
  from Sugar 39 g
Protein 0,7 g
Salt 0,03 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Wild Berry Jam (Jar)

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder