Capri Sun Orange, 200 ml
Fruit drink with natural orange flavour
CHF 0.65
(CHF 3.25 / l, Price shown includes 8,1% VAT.
Features & Advantages
- Very fruity taste
- No artificial colourings
- No preservatives
Related products
Description
Capri Sun Orange is the original fruit drink from the Capri Sun range. The delicious and refreshing drink with natural orange flavour has an intense fruity taste. It contains no artificial colours or preservatives.
| Item no.: | MM-66000000008124 |
|---|---|
| Content: | 200 ml |
| EAN: | 4000177032732 |
| Manufacturer No.: | 66000000008124 |
| Brands: | Capri Sun |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Gluten-free, Lactose-free, No artificial flavours, No artificial colours, No preservatives, Non-GMO |
Ingredients
Orange
Drinking Water, Sugar, 5 % Orange juice concentrate , 4,9 % Lemon juice concentrate, 0,1 % Lime juice concentrate, Oranges, Antioxidant (Ascorbic acid)
Nutritional Information
Orange
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 138 / 33 kJ / kcal |
| Fat | <0,5 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 8 g |
| from Sugar | 8 g |
| Protein | <0,5 g |
| Salt | <0,01 g |
Accessories
Legal information
| Responsible food business operator: | Capri Sun Vertriebs GmbH, Rudolf-Wild-Straße 86–98, 69214, Eppelheim/Heidelberg, Germany, www.capri-sun.com/de-de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Capri Sun Orange
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology