ConFusion Mikura Sakekasu - Red Rice Vinegar "Akane", 300 ml
Soft mouthfeel, finely balanced acidity
CHF 12.55
(CHF 41.83 / l, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Contains alcohol
- Made in Japan
- Matured in wooden barrels
- Complex flavour
Related products
Description
The long fermented Japanese Mikura Sakekasu Red Rice Vinegar "Akane" is produced in the Mie Prefecture and fermented in wooden barrels for over 3 years. It owes its rich and complex flavour with notes of umami and ripened rice to the long maturation period. Perfect for sushi, dressings, marinades, pickles as well as for homemade ketchup and tomato sauces.
| Item no.: | COF-F1409 |
|---|---|
| Content: | 300 ml |
| EAN: | 4562215770810 |
| Manufacturer No.: | F1409 |
| Brands: | ConFusion |
| Properties: | Contains alcohol, No added sugar |
Ingredients
Rice vinegar
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 71 / 17 kJ / kcal |
| Fat | 0,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 5,1 g |
| from Sugar | 5,1 g |
| Protein | 0,3 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | ConFusion - Asiatisch kochen Mag. Clemens Drdla, Wilhelm-Exner-Gasse 13, 1090, Wien, Austria, info@confusion-kochen.at, www.confusion-kochen.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for ConFusion Mikura Sakekasu - Red Rice Vinegar "Akane"
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology