ConFusion Mikura Sakekasu - White Rice Vinegar "Gekka", 300 ml

The ideal companion for sushi, salads, dressings etc...

CHF 12.30

(CHF 41.00 / l, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 ml

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Contains alcohol
  • Made in Japan
  • Matured in wooden barrels
  • Mild in flavour

Frequently bought together with ConFusion Yamaroku Shoyu "Tsurubishio" - Saishikomi Aged for 4 Years, 145 ml

ConFusion Mikura Sakekasu - White Rice Vinegar "Gekka", 300 ml CHF 12.30 (CHF 41.00 / l)
ConFusion Yamaroku Shoyu "Tsurubishio" - Saishikomi Aged for 4 Years, 145 ml CHF 20.50 (CHF 141.38 / l)
Total price: CHF 32.80
Description

Traditionally fermented in wooden barrels, Mikura Sakekasu "Gekka" White Rice Vinegar is crafted from aged red sake lees and alcohol, then gently clarified. With its transparent colour and delicate, mild flavour, it is the ideal choice for sushi, dressings, and pickles, or as the final sophisticated finishing touch over tofu, dumplings, and carpaccio.

Item no.: XDK-COF-F1406
Content: 300 ml
EAN: 4562215770919
Manufacturer No.: F1406
Brands: ConFusion
Properties: Contains alcohol, No added sugar
Ingredients

Rice vinegar

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 13 / 3 kJ / kcal
Fat 0,1 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 0,8 g
  from Sugar 0,8 g
Protein 0,1 g
Salt 0,01 g
Legal information
Responsible food business operator: ConFusion - Asiatisch kochen Mag. Clemens Drdla, Wilhelm-Exner-Gasse 13, 1090, Wien, Austria, info@confusion-kochen.at, www.confusion-kochen.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ConFusion Mikura Sakekasu - White Rice Vinegar "Gekka"

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder