Davert Organic Quinoa Pops, 125 g
The power grain in its lightest form
CHF 3.75
(CHF 30.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Feather-light texture
- Gluten-free & unsweetened
- Versatile for muesli, desserts & baked goods
Description
Experience quinoa at its fluffiest! These organic quinoa pops are made from whole grains and gently puffed to create an airy, light texture. This ancient grain develops a wonderfully delicate, roasted flavour that enhances both sweet and savoury creations.
Naturally gluten-free and made without added sugar or salt, they offer a pure and valuable addition to your daily diet. A true multi-talent that perfectly combines lightness and enjoyment!
| Item no.: | XEC-URT-29107 |
|---|---|
| Content: | 125 g |
| EAN: | 4019339291054 |
| Manufacturer No.: | 29107 |
| Brands: | Davert |
| Certifications: | Organic seal, Organic certified, EU / non-EU organic label |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian, Gluten-free |
| May Contain Traces Of: : | H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Gluten-free |
Ingredients
Quinoa[1]
- From controlled organic production
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1524 / 364 kJ / kcal |
| Fat | 4,5 g |
| Saturated fatty acids | 0,6 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| from Sugar | 1,4 g |
| Fibre | 4,4 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | <0,1 g |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Davert Organic Quinoa Pops
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology