Davert Organic Whole Grain Round Grain Rice, 500 g
Mild whole grain rice with a firm bite
CHF 3.25
(CHF 6.50 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Full-bodied whole grain character
- Soft, slightly sticky consistency
- Ideal for risotto & rice pudding
Description
Since this rice remains unpolished, you enjoy the full quality of the whole grain, including its valuable bran layer. In the kitchen, this organic rice unfolds a very special texture: it cooks wonderfully soft and develops a slightly sticky consistency, making it the perfect all-rounder.
Whether you are whipping up a hearty whole grain risotto, creating a creamy rice pudding with a firm bite, or looking for a nutritious side dish, this brown rice from certified organic farming effortlessly adapts to your culinary ideas!
Preparation for 2 people as a side dish:
- Bring 125 g of washed rice to a boil in 250 ml of lightly salted water.
- Simmer gently for 35–40 minutes.
| Item no.: | XEC-URT-20610 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 4019339206102 |
| Manufacturer No.: | 20610 |
| Brands: | Davert |
| Certifications: | Organic seal, EU / non-EU organic label |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| May Contain Traces Of: : | H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Natural Short Grain Rice
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1474 / 352 kJ / kcal |
| Fat | 2,4 g |
| from Saturated fatty acids | 0,7 g |
| Carbohydrates | 73,1 g |
| from Sugar | 1,2 g |
| Fibre | 1,5 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 0,02 g |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Davert Organic Whole Grain Round Grain Rice
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology