Dolfin Dark Chocolate, Shortbread & Fleur de Sel (70 g)
Fine Belgian chocolate
CHF 3.55 CHF 3.75 -5%
(CHF 50.71 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Exciting flavours
- Quality ingredients
- Min. 60% cocoa content
Description
The Dolfin dark chocolate bars are available in a variety of delicious natural flavours. They have a minimum cocoa content of at least 60% and are made with high-quality ingredients. Great flavours in the finest quality for the most satisfying chocolate enjoyment!
| Item no.: | AV-630389 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 5413415914698 |
| Manufacturer No.: | 630389 |
| Brands: | Dolfin |
| Origin: | Belgium |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, C - Eggs, G - Milk, H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2219 / 530 kJ / kcal |
| Fat | 34 g |
| from Saturated fatty acids | 21 g |
| Carbohydrates | 45 g |
| from Sugar | 39 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,3 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Dolfin S.A., Avenue Robert Schuman 172, 1401, Baulers, Belgium, www.dolfin.be |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
0 English reviews written for Dolfin Dark Chocolate
1 customer review in all languages
| 5 stars | | 3 | (60%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 2 | (40%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
5 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Popular categories:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology