Ferrero Rocher Grand Rocher Hazelnut, 125 g
The perfect Easter treat
CHF 7.65
(CHF 61.20 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Milk chocolate with hazelnut pieces
- Crunchy bite & smoothly melting
- Elegant gift packaging
Similar products
Description
This classic Easter treat is simply irresistible! The large hollow ball is made from aromatic whole milk chocolate poured into an extra thick mould and interspersed with lots of crunchy pieces of hazelnut! The pretty gold foil, cuff and bow make it a great gift.
| Item no.: | TG-3312535 |
|---|---|
| Content: | 125 g |
| EAN: | 8000500374429 |
| Manufacturer No.: | 3312535 |
| Brands: | Ferrero Rocher |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool place, Store in a cool, dry place protected from light, Store in a dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2617 / 625 kJ / kcal |
| Fat | 46,4 g |
| from Saturated fatty acids | 22,3 g |
| Carbohydrates | 42,8 g |
| from Sugar | 41,8 g |
| Protein | 7,4 g |
| Salt | 0,13 g |
Accessories
Customer Reviews
English reviews written for Grand Rocher Hazelnut
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.050 products
Secure payments
with SSL encryption technology