Hofbauer Mozart Kugeln - Milk Chocolate, 160 g
Aromatic marzipan encased in fine milk chocolate
CHF 10.65
(CHF 66.56 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Contains 8 pieces
- Authentic tradition from Vienna
- With creamy nougat filling
Related products
Description
Treat your taste buds to the exquisite flavours of Vienna's famous confectionery tradition with Hofbauer's milk chocolate Mozartkugel. These exquisite pralines include three scrumptious layers: fine marzipan at the centre, surrounded by pistachio marzipan and a creamy hazelnut nougat filling and then encased in delicate milk chocolate. A delightful symphony of flavours in each praline!
| Item no.: | LS-53257 |
|---|---|
| Content: | 160 g |
| EAN: | 9003600532576 |
| Manufacturer No.: | 53257 |
| Brands: | Hofbauer |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Sugar, 25 % Almonds, Cocoa butter, Whole milk powder, Cocoa paste, 4 % Hazelnuts , Invert Sugar Syrup, Humectants (Sorbitol, Invertase), 2 % Pistachios, Skim milk powder, Glucose syrup , Lactose, emulsifierE (Soy lecithin), Barley malt extract, Flavours, Pure Butter Fat, 31 % minimum cocoa content, 21 % min. content of milk components
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2089 / 499 kJ / kcal |
| Fat | 28 g |
| from Saturated fatty acids | 8,6 g |
| Carbohydrates | 52 g |
| from Sugar | 49 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,07 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Lindt & Sprüngli (Austria) GmbH, Hietzinger Hauptstraße 1A, 1130 , Wien, Austria, www.lindt.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Hofbauer Mozart Kugeln - Milk Chocolate
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology