Kelly's Furiosi Cheese, 80 g
Intensive cheese flavour
CHF 2.40
(CHF 30.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Only the best ingredients used
- Crispy corn sticks
- Free from artificial flavour enhancers
Description
A wonderfully airy and light savoury snack made from the best ingredients and packed with flavour. The delicious corn sticks with an intensive cheesy flavour without any artificial flavour enhancers.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2232 / 533 kJ / kcal |
| Fat | 31 g |
| from Saturated fatty acids | 4,3 g |
| Carbohydrates | 55 g |
| from Sugar | 2,7 g |
| Fibre | 2,8 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 1,55 g |
Ingredients
61 % Corn grits, Sunflower oil, Cheese powder, Whey powder, Salt, Yeast, Natural Aroma, Buttermilk powder, Milk powder, Whey permeate, Yeast Extract, Butter powder, Acidifier: Lactic acid, Calcium lactate
May contain traces of peanuts.
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
1 English review written for Kelly's Furiosi Cheese
| 5 stars | | 6 | (85%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 1 | (14%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
7 reviews
1 customer review in English
-
Was this rating helpful? (1) (0)
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology
Rated with 5 out of 5 stars.
Good Substitute for Twisties
These get more tasty with every bite. They are very close in flavour to Twisters and they are the same texture.