KOTÁNYI Chopped Lovage, Glass, 12 g

Intense aroma of celery and soup greens

CHF 3.60

(CHF 300.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Glass, 12 g

Only 3 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Strong, slightly sweet and sharp flavour
  • Herbaceous perennial
  • Similar in taste to celery

Frequently bought together with KOTÁNYI Chopped Vegetables for Soup Stock, 230 g

KOTÁNYI Chopped Lovage, Glass, 12 g CHF 3.60 (CHF 300.00 / kg)
KOTÁNYI Chopped Vegetables for Soup Stock, 230 g CHF 8.60 (CHF 37.39 / kg)
Total price: CHF 12.20
Description

Lovage has been highly prized as an herb since ancient times for its bold, slightly sweet and sharp flavour. An important seasoning in Austrian cuisine among others.

Tip: Use lovage very sparingly. It is easy to add too much, as its seasoning power is often underestimated.

Uses: cream cheese with herbs, soups, salad dressings, vegetable stews, pulses and braised meat

Item no.: XKY-KO-418601
Content: 12 g
EAN: 9001414041864
Manufacturer No.: 418601
Brands: KOTÁNYI
Ingredients

Dried Lovage

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Kotányi GmbH, Johann Galler Straße 11, 2120, Wolkersdorf im Weinviertel, Austria, www.kotanyi.com/at/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for KOTÁNYI Chopped Lovage

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
6 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

6 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.