KOTÁNYI Ground Cayenne Pepper, 38 g

Should not be missing in any kitchen

CHF 3.60

(CHF 94.74 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 38 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Finely powdered
  • Delicate smoky aroma
  • Versatile in use

Frequently bought together with KOTÁNYI Lemon Pepper, 52 g

KOTÁNYI Ground Cayenne Pepper, 38 g CHF 3.60 (CHF 94.74 / kg)
KOTÁNYI Lemon Pepper, 52 g CHF 3.60 (CHF 69.23 / kg)
Total price: CHF 7.20
Description

Ripe orange-red cayenne peppers are finely ground to make this product. The delicately smoky, slightly bitter aroma and spicy taste is perfect for a variety of savoury dishes. An indispensable spice in every kitchen!

Use: Suitable for eggs, potato, shrimp and chicken dishes, light sauces and cream soups.

Item no.: XKY-KO-400801
Content: 38 g
EAN: 9001414040089
Manufacturer No.: 400801
Brands: KOTÁNYI
Ingredients

Chilli Pods

May contain traces of cereals containing gluten, egg, soy, celery, sesame, milk (lactose) and mustard.

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Kotányi GmbH, Johann Galler Straße 11, 2120, Wolkersdorf im Weinviertel, Austria, www.kotanyi.com/at/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for KOTÁNYI Ground Cayenne Pepper

3 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
3 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder