LEE KUM KEE Hoi Sin Sauce, 165 ml
Discover the authentic flavours of Cantonese cuisine
CHF 3.30
(Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Sweet and spicy flavour
- Made from soybeans & spices
- Without flavour enhancers
Description
This traditional, sweet and spicy sauce, made from soybeans and exquisite Chinese spices, is the key to unforgettable flavour experiences. Give your stir-fries an exotic touch, transform your grilled meat into a succulent highlight with a marinade or discover it as a surprisingly tasty dip for crisps, French fries and nuggets - crispy duck or a delicious Peking duck wrap are also given a burst of flavour.
| Item no.: | KK-9155 |
|---|---|
| Content: | 1 Pc. |
| EAN: | 4316734091556 |
| Manufacturer No.: | 9155 |
| Brands: | LEE KUM KEE |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | After opening, use up within 3 weeks, Refrigerate after opening |
| Properties: | No preservatives, No flavour enhancers, No added colours |
Ingredients
Sugar, Water, Fermented soy bean paste (Water, Salt, Soybeans, Wheat flour), Salt, Cornstarch, Sweet potato powder, Rice vinegar (Water, Rice, Sugar, Salt), Dried garlic, Sesame paste, Spices, Salted chillies (Chillies, Salt)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1248 / 298 kJ / kcal |
| Fat | 2,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 66 g |
| from Sugar | 60 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 1,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Germany, info@kreyenhop.de, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for LEE KUM KEE Hoi Sin Sauce
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology