Maggi Fix - Tomato Bolognese, 36 g
Fruity and aromatic seasoning mix for Bolognese sauce
CHF 1.90
(CHF 52.78 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- With sun-ripened tomatoes
- Fruity & spicy
- Quick & easy to prepare
Description
With Maggi Fix for Tomato Bolognese, you can prepare this classic Italian pasta dish packed with fruity tomato flavours without much effort. The carefully balanced seasoning mix creates the typical aromatic taste of Bolognese sauce. Simply add fresh ingredients such as minced meat to prepare the dish - it's quick, easy and simply delicious.
Recipe suggestion:
Brown 200 g minced meat, add Maggi Fix Tomato Bolognese and water, and simmer briefly. Serve with your favourite cooked pasta.
| Item no.: | XZO-NES-12454342 |
|---|---|
| Content: | 36 g |
| EAN: | 7613287054333 |
| Manufacturer No.: | 12454342 |
| Brands: | Maggi |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, C - Eggs, F - Soybeans, G - Milk, L - Celery, M - Mustard |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1227 / 293 kJ / kcal |
| Fat | 1,7 g |
| from Saturated fatty acids | 0,2 g |
| Carbohydrates | 52,8 g |
| from Sugar | 37,9 g |
| Fibre | 12,7 g |
| Protein | 10,3 g |
| Salt | 12,9 g |
Ingredients
66,4 % Tomatoes, Sea salt, Spices (6,2 % Onions, Garlic, Paprika, Pepper), Sugar, 2,5 % Herbs (Oregano, Parsley , Rosemary ,
Legal information
| Responsible food business operator: | Nestlé Österreich GmbH, Wiedner Gürtel 9, 1100, Wien, Austria, nestle.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Maggi Fix - Tomato Bolognese
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology