Meßmer Chamomile & Fennel Herbal Tea, 23 tea bags (40 g)
High-quality herbal tea
CHF 2.50
(CHF 62.50 / kg, Price shown includes 8,1% VAT.
Features & Advantages
- Slightly sweet taste
Description
Enjoy your perfect tea moment with Meßmer’s Chamomile Fennel Herbal Tea. This blend has a particularly aromatic taste with delicately sweet notes.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 4 / 1 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 0,2 g |
| from Sugar | 0,1 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ostfriesische Tee Gesellschaft GmbH & Co. KG, Bosteler Feld 6, 21218, Seevetal, Germany, info@otg.de, www.otg.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Meßmer Chamomile & Fennel Herbal Tea
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.050 products
Secure payments
with SSL encryption technology