Meßmer Cream Caramel Rooibos Tea, 20 tea bags (40 g)
Rooibos tea with caramel cream flavour
CHF 2.55
(CHF 63.75 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- With blackberry leaves
- Sweet taste
- Aromatic
Description
This rooibos tea from Meßmer brings an aromatic, creamy caramel sweetness to your cup. Sweet blackberry leaves add the perfect finishing note to the blend – ideal for a delightful tea moment at anytime.
Ingredients
78 % Rooibos[1], Aroma, Sweet blackberry leaves, Caramel granules
- Certified by the Rainforest Alliance
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 4 / 1 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 0,2 g |
| from Sugar | <0,1 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ostfriesische Tee Gesellschaft GmbH & Co. KG, Bosteler Feld 6, 21218, Seevetal, Germany, info@otg.de, www.otg.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Meßmer Cream Caramel Rooibos Tea
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology