Mia Bella Wild Cherry Bonbons (Pack of 2), 88 g

Refreshing fruity hard candy with vitamin C

CHF 1.37 CHF 1.55 -12%

(CHF 15.57 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 88 g

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Delicious and sweet
  • Sweeteners: Isomalt & Sucralose
  • Contains menthol

Frequently bought together with Mia Bella Latte Macchiato Bonbons (pack of 2), 88 g

Mia Bella Wild Cherry Bonbons (Pack of 2), 88 g CHF 1.37 (CHF 15.57 / kg)
Mia Bella Latte Macchiato Bonbons (pack of 2), 88 g CHF 1.37 (CHF 15.57 / kg)
Total price: CHF 2.74
Description

Delicious hard candies in wild cherry flavour! These fruity sweets are fortified with vitamin C and sweetened with isomalt and sucralose. Menthol adds a touch of freshness. Perfect to suck on and enjoy!

Item no.: MM-50001100
Content: 88 g
EAN: 4053776000770
Manufacturer No.: 50001100
Brands: Mia Bella
Origin: Germany
May Contain Traces Of: : A - Gluten, F - Soybeans, G - Milk
Storage Information: Store at room temperature, Store in a cool & dry place, Store in a dry place
Ingredients

Isomalt[2], 5,6 % Cream, 3 % Butter, Lactic acid[1], Sodium Lactate (E325)[1], Palm Oil, Salt, Soy lecithin[3], Strawberry[5], Vanilla bean powder[5], Natural aroma, 0,3 % Strawberry juice concentrate, Elderberry Concentrate[4], Radish Extract[4], Natural aroma, Sucralose[2]

  1. Acidifiers
  2. sweetener
  3. Emulsifiers
  4. Food colouring
  5. Natural Flavours

May contain traces of milk and soy.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1168 / 279 kJ / kcal
Fat 6,5 g
  from Saturated fatty acids 4 g
Carbohydrates 89 g
  from Sugar <0,5 g
Protein <0,5 g
Salt 0,63 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Sulá GmbH, Industriestraße 23, 48629 , Metelen, Germany, www.sula.de/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Mia Bella Wild Cherry Bonbons (Pack of 2)

1 customer review in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
1 (50%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.