Ölmühle Fandler Organic Sunflower Seeds, 500 g

Very flavourful

CHF 9.15

(CHF 18.30 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Shelled
  • Aromatic
  • Perfect in salads

Frequently bought together with Ölmühle Fandler Organic Styrian Pumpkin Seeds - Roasted and Salted, 140 g

Ölmühle Fandler Organic Sunflower Seeds, 500 g CHF 9.15 (CHF 18.30 / kg)
Ölmühle Fandler Organic Styrian Pumpkin Seeds - Roasted and Salted, 140 g CHF 7.10 (CHF 50.71 / kg)
Total price: CHF 16.25
Description

Aromatic sunflower seeds taste delicious as a snack, in bread, salads or when stirred into muesli. . The organic sunflower seeds by Ölmühle Fandler are shelled and taste irresistibly good.

Item no.: OEF-sob05
Content: 500 g
EAN: 9006045241126
Manufacturer No.: sob05
Brands: Ölmühle Fandler
Certifications: EU / non-EU organic label
Ingredients

Sunflower seeds

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2638 / 630 kJ / kcal
Fat 50 g
  from Saturated fatty acids 5,2 g
Carbohydrates 19 g
  from Sugar 2,6 g
Fibre 5,4 g
Protein 23 g
Salt <0,01 g
Legal information
Responsible food business operator: Ölmühle Fandler GmbH, Prätis 1, 8225, Pöllau, Austria, www.fandler.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Ölmühle Fandler Organic Sunflower Seeds