Pfefferdieb Organic Sweet Paprika from Hungary, Ground, 250 g

Authentic taste for a variety of dishes

CHF 10.25

(CHF 41.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Wonderfully aromatic
  • Made from sun-dried paprika
  • Ideal for goulash, dips, and grilled dishes

Frequently bought together with Pfefferdieb Organic Smoked Sweet Paprika, Ground, 250 g

Pfefferdieb Organic Sweet Paprika from Hungary, Ground, 250 g CHF 10.25 (CHF 41.00 / kg)
Pfefferdieb Organic Smoked Sweet Paprika, Ground, 250 g CHF 12.30 (CHF 49.20 / kg)
Total price: CHF 22.55
Description

Experience the pure, fruity-sweet flavour of this mild organic paprika powder! Its secret lies in the use of only sun-dried, hand-picked paprika peppers — with seeds and membranes carefully removed to avoid bitterness, resulting in a vibrant red powder that is wonderfully mild, sweet and intensely aromatic powder.

Grown in the heart of Hungary and certified organic, this paprika powder is a true all-rounder. It's essential for authentic goulash and adds a rich, fruity note to vegetable stir-fries, dips, or grilled dishes — a must-have in any kitchen.

Item no.: RON-813pfd-250
Content: 250 g
EAN: 4260227778137
Manufacturer No.: 813pfd-250
Brands: Pfefferdieb
Certifications: EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan
Storage Information: Close the pack tightly after use
Ingredients

Sweet Paprika[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Royal Nature GmbH & Co KG, Langenscheid 2-6, 58553, Halver, Germany, www.royal-nature.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Pfefferdieb Organic Sweet Paprika from Hungary, Ground

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder