POM-BÄR Guess The Flavour Edition, 200 g
Tasty snack with savoury seasoning
CHF 4.80
(CHF 24.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Gluten-free
- Free from colourings
- No flavour enhancers
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10002398 |
|---|---|
| Content: | 200 g |
| EAN: | 9000159162469 |
| Manufacturer No.: | 10002398 |
| Brands: | POM-BÄR |
| Type of Nutrition: | Vegetarian, Gluten-free |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Gluten-free, No flavour enhancers, No added colours |
Ingredients
45 % Potato powder, Vegetable oils (Sunflower, Rapeseed[1]), Starch , Corn dextrin, Sugar, Iodised salt (Salt, Potassium iodate), emulsifierE (mono-and diglycerides of fatty acids), Salt, Spices, Natural Aromas[2], Yeast Extract, Acidifier (Acidum Lacticum (lactic acid), Citric acid)
- in varying proportions by weight
- Contains milk
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2127 / 508 kJ / kcal |
| Fat | 26 g |
| from Saturated fatty acids | 2,9 g |
| Carbohydrates | 62 g |
| from Sugar | 3,9 g |
| Fibre | 4,9 g |
| Protein | 3,3 g |
| Salt | 1,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for POM-BÄR Guess The Flavour Edition
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology