Ragusa Gift Package, Blond (400 g)
Capturing hearts since 1942
CHF 14.50
(CHF 36.25 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Choose from three flavours
- Finest praline filling
- Whole hazelnuts
Description
Little gestures are always appreciated! This irresistible bar features praline filling and crunchy whole hazelnuts and has been world-famous since 1942, making it the perfect gift for friends or family. Choose from white milk or dark chocolate and enjoy!
- Store cool and dry.
| Item no.: | CCB-130642 |
|---|---|
| Content: | 400 g |
| EAN: | 7610008005384 |
| Manufacturer No.: | 130642 |
| Brands: | Ragusa |
| Origin: | Switzerland |
| May Contain Traces Of: : | H - Nuts |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Sugar, Hazelnuts (10% Whole Nuts), 19 % Caramelised Milk Powder, Cocoa butter, Coconut Oil, Soy flour, Cocoa paste, Rapeseed Lecithin[1], Vanilla Extract, 64 % Praline Filling, 26 % White chocolate (At Least 23% Cocoa)
- Emulsifiers
May contain traces of almonds.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2453 / 586 kJ / kcal |
| Fat | 38 g |
| from Saturated fatty acids | 15 g |
| Carbohydrates | 51 g |
| from Sugar | 48 g |
| Fibre | 2,2 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | niceshops GmbH, Saaz 99, 8341, Paldau, Austria, office@niceshops.com, www.niceshops.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
3 English reviews written for Ragusa Gift Package
29 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 68 | (87%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 7 | (8%) |
| 3 stars | | 2 | (2%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 1 | (1%) |
78 reviews
3 customer reviews in English
29 customer reviews in all languages
-
Was this rating helpful? (0) (0)
-
Rated with 5 out of 5 stars.
gift
protective and attractive
Was this rating helpful? (0) (1)
-
Rated with 5 out of 5 stars.
My order
100% Perfect Service!!!!!
Was this rating helpful? (0) (1)
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology
Rated with 5 out of 5 stars.
Mrs
Very good