Rummo Le Classiche – Casarecce N°88, 500 g
A taste of Sicilian living for your kitchen
CHF 3.45
(CHF 6.90 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Textured surface for the ultimate sauce cling
- Highly versatile for salads & sauces
- Exceptional al dente texture
Related products
Description
Bring the authentic taste of Sicily to your table with Rummo Casarecce. These short, elegantly curled noodles feature a characteristic shape and a signature rough surface designed to capture every drop of sauce, ensuring a burst of flavour in every single bite.
Made with Rummo’s unique slow-processing method, they stay perfectly al dente even if left on the boil a moment too long. They are a sublime match for "white" sauces, such as those based on olive oil, cream, or pesto rather than tomatoes. Experience the delight of homemade pasta and pamper your loved ones with this premium durum wheat pasta speciality.
| Item no.: | AV-448900 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 8008343200882 |
| Manufacturer No.: | 448900 |
| Brands: | Rummo |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Non-GMO |
Ingredients
Durum wheat flour
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1491 / 356 kJ / kcal |
| Fat | 1,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 69,5 g |
| from Sugar | 3,1 g |
| Protein | 14,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Le Classiche – Casarecce N°88
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology