Rummo Le Classiche – Pasta mista N°74, 500 g
Colourful variety from southern Italy
CHF 3.45
(CHF 6.90 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- An exciting mix of pasta shapes
- Ideal for stews & soups
- Varied enjoyment
Related products
Description
Experience a charming Southern Italian tradition with Rummo Pasta Mista N°74. Originally born from the clever and thirfty culinary habit of mixing assorted leftover pasta of various shapes, this diverse blend has become a firm favourite for those who love a playful variety of textures in every spoonful.
This mix truly shines in hearty stews, classic vegetable soups, or tossed with pulses like lentils and chickpeas. For a true taste of Naples, try the iconic Pasta e Patate - a comforting, rustic pasta and potato dish. MAde from the finest durum wheat semolina, every shape in the mix retains its perfect al dente bite, transforming simple, everyday ingredients into a standout culinary experience.
| Item no.: | AV-412733 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 8008343200745 |
| Manufacturer No.: | 412733 |
| Brands: | Rummo |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Non-GMO |
Ingredients
100 % Durum wheat flour
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1491 / 356 kJ / kcal |
| Fat | 1,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 69,5 g |
| from Sugar | 3,1 g |
| Protein | 14,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Le Classiche – Pasta mista N°74
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology