Advent & Christmas chocolate

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Advent & Christmas: 1 - 30 of 34 items

Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure - Dark Chocolate & Raspberry-Coconut

Zotter Chocolate Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure -​ Dark Chocolate & Raspberry-​Coconut, 80 g

  • Dark chocolate with 70% cocoa
  • Fruity raspberry and coconut swirl
  • Fully vegan, organic & fair trade
CHF 9.15 CHF 10.15 (CHF 114.38 / kg)

Delivery by October 09

Küfferle Lucky Chocolate Umbrellas

Küfferle Lucky Chocolate Umbrellas, 4 pieces (54 g)

  • 4 different designs
  • Shamrock patterns
  • Delicious milk chocolate
CHF 4.61 CHF 5.15 (CHF 85.37 / kg)

Delivery by October 09

Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure - Milk Chocolate & Caramel

Zotter Chocolate Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure -​ Milk Chocolate & Caramel, 80 g

  • Smooth milk chocolate with 40% cocoa
  • With caramel couverture
  • Certified Organic & Fairtrade
CHF 9.15 CHF 10.15 (CHF 114.38 / kg)

Delivery by October 09

Organic Zotter Mix - Wonderful Christmas

Zotter Chocolate Organic Zotter Mix -​ Wonderful Christmas, 213 g

  • Varied selection of hand-scooped chocolates
  • Delicious cheesecake & fruit fillings
  • Presentation box with an elegant gold-effect finish
CHF 18.40 CHF 20.50 (CHF 86.38 / kg)

Delivery by October 09

Küfferle Ladybug Good Luck Charms - Box

Küfferle Ladybug Good Luck Charms -​ Box, 20 pcs (380 g)

  • Fine milk chocolate
  • With almond nougat filling
  • Contents: 20 pieces
CHF 23.58 CHF 26.00 (CHF 62.05 / kg)

Delivery by October 09

Organic Milk Chocolate with Gingerbread Ganache

STYX Organic Milk Chocolate with Gingerbread Ganache, 70 g

  • Makes a wonderful gift
  • A festive treat
  • With aromatic hazelnuts
CHF 3.87 CHF 4.30 (CHF 55.29 / kg)

Delivery by October 09

Organic Milk Chocolate with Speculoos Ganache

STYX Organic Milk Chocolate with Speculoos Ganache, 70 g

  • With speculoos ganache
  • Subtle, spicy aroma
  • Makes a wonderful gift
CHF 3.87 CHF 4.30 (CHF 55.29 / kg)

Delivery by October 09

Zotter Chocolate Organic Orange Caramel + Coconut

Zotter Chocolate Organic Orange Caramel + Coconut, 70 g

  • Butter caramel with orange & crispies
  • Almond nougat with coconut flakes
  • Coated in dark coconut couverture
CHF 4.57 CHF 5.10 (CHF 65.29 / kg)

Delivery by October 09

Zotter Chocolate Organic Belzemädl

Zotter Chocolate Organic Belzemädl, 70 g

  • Candied apple pieces in honey
  • With a delicate cinnamon ganache
  • Design with elegant gold-effect accents
CHF 4.57 CHF 5.10 (CHF 65.29 / kg)

Delivery by October 09

Organic Christmas Tree Decorations - Festive Mix

Zotter Chocolate Organic Christmas Tree Decorations -​ Festive Mix, 85 g

  • Peppermint & apricot
  • Green pumpkin seed nougat
  • Practical gold ribbons
CHF 8.77 CHF 9.75 (CHF 103.18 / kg)

Delivery by October 09

STYX Organic Milk Chocolate

STYX Organic Milk Chocolate, 50 g

  • A great gift for any occasion
  • Full-bodied flavour
  • A smooth and indulgent treat
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 72.00 / kg)

Delivery by October 09

Organic Dark Chocolate with Apple & Cinnamon Ganache

STYX Organic Dark Chocolate with Apple & Cinnamon Ganache, 70 g

  • Delicate cinnamon aroma
  • Tart and sweet flavour
  • Fruity apple pieces
CHF 3.87 CHF 4.30 (CHF 55.29 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - Fruity Christmas Heart with Nougat Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Fruity Christmas Heart with Nougat Deluxe, 125 g

  • Purple blackcurrant couverture
  • Smooth almond nougat
  • Decorated with a star & seeds
CHF 11.55 CHF 12.85 (CHF 92.40 / kg)

Delivery by October 09

Zotter Chocolate Organic Christmas Vibes

Zotter Chocolate Organic Christmas Vibes, 70 g

  • Fruity apricot marzipan
  • Delicate vanilla almond nougat
  • With crunchy wafer brittle
CHF 4.57 CHF 5.10 (CHF 65.29 / kg)

Delivery by October 09

Organic Zotter 02 - A Sweet Thank You

Zotter Chocolate Organic Zotter 02 -​ A Sweet Thank You, 140 g

  • Fruity cinnamon apple filling
  • Crunchy caramel-nougat crunch
  • Design with a festive gold-effect finish
CHF 11.54 CHF 12.85 (CHF 82.43 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - New Year's Chocolate: Happy New Year! Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ New Year's Chocolate: Happy New Year! Deluxe, 125 g

  • White chocolate & milk chocolate
  • With handwritten-style lettering
  • Lucky clover made from raspberry chocolate
CHF 11.55 CHF 12.85 (CHF 92.40 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - New Year's Chocolate: Good Luck in the New Year! Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ New Year's Chocolate: Good Luck in the New Year! Deluxe, 125 g

  • Dark fine chocolate & raspberry
  • With handwritten-style lettering
  • Lucky clover made from matcha chocolate
CHF 11.55 CHF 12.85 (CHF 92.40 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - 2 Christmas Minis Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ 2 Christmas Minis Deluxe, 50 g

  • Red raspberry chocolate & milk chocolate
  • Decorated with a star & fruit
  • Natural colours from berries
CHF 6.38 CHF 7.10 (CHF 127.60 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - Christmas Star, Milk and White

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Christmas Star, Milk and White, 100 g

  • Milk chocolate with 50% cocoa
  • Decorated with passion fruit & green tea
  • Presented in a festive Christmas box
CHF 10.08 CHF 11.20 (CHF 100.80 / kg)

Delivery by October 09

Organic Zotter Mix - Christmas Surprise

Zotter Chocolate Organic Zotter Mix -​ Christmas Surprise, 136 g

  • Hand-scooped caramel-nougat chocolate bar
  • With fine Labooko minis & Nashido
  • Presented in an attractive gift box
CHF 12.85 CHF 14.30 (CHF 94.49 / kg)

Delivery by October 09

Organic Merry Christmas & Happy New Year!

Zotter Chocolate Organic Merry Christmas & Happy New Year!, 70 g

  • Fruity orange caramel
  • Almond, coconut & orange ganache
  • Dark coconut couverture
CHF 4.57 CHF 5.10 (CHF 65.29 / kg)

Delivery by October 09

Zotter Chocolate Organic A Sweet Thank You

Zotter Chocolate Organic A Sweet Thank You, 70 g

  • Candied apple pieces in honey
  • Cinnamon layer with hazelnut nougat
  • Design with an elegant gold-effect finish
CHF 4.57 CHF 5.10 (CHF 65.29 / kg)

Delivery by October 09

Zotter Chocolate Organic MiXing - Vegan Christmas Heart

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Vegan Christmas Heart, 100 g

  • Intense chocolate with 70% cocoa
  • With raspberry-coconut & rice couverture
  • Cinnamon apples, rose petals & cocoa nibs
CHF 10.08 CHF 11.20 (CHF 100.80 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - Merry Christmas and Happy New Year Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Merry Christmas and Happy New Year Deluxe, 125 g

  • White chocolate & milk chocolate
  • Lucky clover made from matcha chocolate
  • Handwritten-style lettering
CHF 11.55 CHF 12.85 (CHF 92.40 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - 2 Vegan Christmas Minis Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ 2 Vegan Christmas Minis Deluxe, 50 g

  • White rice chocolate & raspberry-coconut
  • Decorated with cinnamon apples & tea
  • Completely vegan
CHF 6.38 CHF 7.10 (CHF 127.60 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - Star Magic, Apricot and Berries

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Star Magic, Apricot and Berries, 100 g

  • Patterned with raspberry & blackcurrant
  • Colours derived entirely from fruit
  • Festively decorated & handmade
CHF 10.08 CHF 11.20 (CHF 100.80 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - 4 Christmas Minis Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ 4 Christmas Minis Deluxe, 100 g

  • Raspberry, apricot & dark chocolate
  • Elaborately decorated
  • With stars & a gingerbread moon
CHF 11.55 CHF 12.85 (CHF 115.50 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - Vegan Christmas Star, Black and White

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Vegan Christmas Star, Black and White, 100 g

  • Dark fine chocolate with 70% cocoa
  • With a handmade matcha chocolate heart
  • Presented in an elegant gift box
CHF 10.08 CHF 11.20 (CHF 100.80 / kg)

Delivery by October 09

Organic MiXing - Milk Chocolate Christmas Heart with Apricots

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Milk Chocolate Christmas Heart with Apricots, 100 g

  • Milk chocolate with 50% cocoa
  • Pattern of apricot & white chocolate
  • With a cranberry star & sesame
CHF 10.08 CHF 11.20 (CHF 100.80 / kg)

Delivery by October 09

Küfferle Chocolate Umbrellas - Lucky Pig

Küfferle Chocolate Umbrellas -​ Lucky Pig, 4 pieces (54 g)

  • Delicious milk chocolate
  • Enjoyed by young and old alike
  • Contents: 4 pieces
CHF 4.61 CHF 5.15 (CHF 85.37 / kg)

Delivery by October 09