UNI-EAGLE Sriracha Mayo Sauce, 740 ml

Mild mayonnaise with a hint of chilli

CHF 7.65

(CHF 10.34 / l, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 740 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Creamy and mild with a hint of chilli
  • Delicious as a dip & sauce
  • Mildly spicy and versatile

Frequently bought together with Belberry San Marzano Tomato Ketchup, 250 ml

UNI-EAGLE Sriracha Mayo Sauce, 740 ml CHF 7.65 (CHF 10.34 / l)
Belberry San Marzano Tomato Ketchup, 250 ml CHF 9.15 (CHF 36.60 / l)
Total price: CHF 16.80
Description

Creamy and mild with just a gentle hint of chilli: this Sriracha Mayo strikes the perfect balance between spicy and creamy. Ideal as a dip for fries and finger food, as a burger sauce or with sushi. A mild yet flavourful choice for those who like it tasty but not too hot.

Item no.: KK-8086
Content: 740 ml
EAN: 016229926069
Manufacturer No.: 8086
Brands: UNI-EAGLE
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light, Refrigerate after opening
Sriracha Mayo Sauce

Water, 24 % Chilli, Sugar, Fully refined soybean oil, Modified tapioca starch, Spirit vinegar, Mustard seeds, Salt, Flavour enhancer (Monosodium Glutamate), Garlic, Acidity regulator (Citric acid (E330)), Antioxidant (Extracts with a high tocopherol content), Preservatives (Potassium sorbate ), Dye (Carotene, Paprika extract), Stabiliser (Xanthan)

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Germany, www.kreyenhop-kluge.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for UNI-EAGLE Sriracha Mayo Sauce

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder