Wiberg Burger & Sandwich Sauce, 750 g
The perfect match
CHF 6.10
(CHF 8.13 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- With tomato & paprika
- Fruity and spicy
- Vegan, free from palm oil
Description
Whether you serve it with burgers, sandwiches, fries or simply with raw vegetables - the Burger & Sandwich Sauce by WIBERG adds just the right finishing touch! Tomatoes and bell peppers seasoned with selected spices create a fruity and spicy condiment that is sure to delight everyone.
Culinary use:
- For burgers, sandwiches, wraps and more
- As a dip for fried and raw food
- With beef tartare
Ingredients
Rapeseed Oil, Drinking Water, Sugar, Tomato paste, Cucumbers (gherkins, water, brandy vinegar, salt), Spirit vinegar, Paprika Granules, Modified starch, Spices, Rock salt, Onions, Spices, Preservatives (Potassium sorbate , Sodium benzoate (E211), Spice Extract), Thickening agent (Xanthan)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1557 / 372 kJ / kcal |
| Fat | 34 g |
| from Saturated fatty acids | 2,7 g |
| Carbohydrates | 15 g |
| from Sugar | 13 g |
| Protein | 1,4 g |
| Salt | 1,7 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | FRUTAROM Savory Solutions Austria GmbH, A.-Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Austria |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Wiberg Burger & Sandwich Sauce
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology