Wiberg Curry Spice Mix - Delhi Style, 280 g
Authentic Indian flavours with coarsely ground spices
CHF 10.00
(CHF 35.71 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- With selected ingredients
- For stews, soups & dips
- Delicately fruity, pleasantly spicy
Description
This authentic Indian curry mix contains fine paprika, cumin, ginger, coriander, fenugreek and other selected spices. Curry Mix - Delhi Style by WIBERG has a subtle fruity note and a pleasantly spicy taste. With coarsely ground spices.
Culinary use:
- For stews, soups and dips
Ingredients
Paprika, Cumin, Ginger, Coriander, Fenugreek, Hemp seeds, Cardamom, Garlic, Cinnamon, Ground Curcuma, Fennel, Horseradish, Spinach, Spices
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1583 / 378 kJ / kcal |
| Fat | 15 g |
| from Saturated fatty acids | 1,4 g |
| Carbohydrates | 37 g |
| from Sugar | 28 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,14 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Austria, www.wiberg.eu/de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Wiberg Curry Spice Mix - Delhi Style
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.050 products
Secure payments
with SSL encryption technology