Alnatura Organic Apple Sauce with Pear, 360 g
Made with ingredients from organic farming
CHF 2.25
(CHF 6.25 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
-
-
-
-
Alnatura
Bioland Apple Puree
Just apples, nothing else
CHF 2.25(CHF 3.21 / kg) -
Alnatura
Organic Apple Purée with Banana
Versatile for use in the kitchen
CHF 1.80(CHF 5.00 / kg) -
Alnatura
Organic Apple Purée with Apricot
100% fruit & enjoyment
CHF 2.00(CHF 5.56 / kg) -
Alnatura
Organic Fruit Puree - Quince and Pear with Banana
Completely without the classic apple
CHF 2.25(CHF 6.25 / kg) -
Alnatura
Organic Apple Puree Currant & Raspberry
100% fruit
CHF 2.45(CHF 6.81 / kg)
Features & Advantages
- Creamy & smooth
- 100% fruit content
- Fine, fruity taste
Description
You can't help but love Alnatura's Organic Apple Sauce with Pear! With a fruit content of 100% fruit content consisting of apples and pears, it tastes delightfully fruity and fresh. Apples and pears from organic farming complement each other wonderfully. The sweet taste is from the natural sugar content in the fruit - it contains no added sugar!
| Item no.: | MM-136014 |
|---|---|
| Content: | 360 g |
| EAN: | 4104420240810 |
| Manufacturer No.: | 136014 |
| Brands: | Alnatura |
| Certifications: | Organic seal, EU / non-EU organic label, Naturland |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Origin: | Germany |
| Storage Information: | Refrigerate after opening and use up within a few days |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 226 / 54 kJ / kcal |
| Fat | 0,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 12 g |
| from Sugar | 11 g |
| Fibre | 2,2 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Alnatura Organic Apple Sauce with Pear
1 customer review in all languages
| 5 stars | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
2 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology