Alnatura Organic Field-Fresh Vegetable Juice, 330 ml

With vegetables from Demeter farming

CHF 1.90

(CHF 5.76 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 330 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Aromatic and tasty
  • With carrot, celery & beetroot
  • As a drink or as a soup base

Frequently bought together with Alnatura Organic Carrot Juice, Fresh from the Field, 330 ml

Alnatura Organic Field-Fresh Vegetable Juice, 330 ml CHF 1.90 (CHF 5.76 / l)
Alnatura Organic Carrot Juice, Fresh from the Field, 330 ml CHF 1.90 (CHF 5.76 / l)
Total price: CHF 3.80
Description

Enjoy the organic vegetable juice from Alnatura as a drink or use it as a base for soups and sauces. The juices of carrots, celery and beetroots processed fresh from the field are blended with acerola and lemon juice to create a harmonious, aromatic taste.

The vegetables for the juice are sourced from organic Demeter farming.

Item no.: MM-141655
Content: 330 ml
EAN: 4104420133365
Manufacturer No.: 141655
Brands: Alnatura
Certifications: Organic certified, EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Origin: Germany
Storage Information: Refrigerate after opening and use up within a few days
Ingredients

70 % Carrot juice[2], 20 % Beetroot juice[2], 6,6 % celery juice[2], Lemon juice[2], Acerola juice[1]

  1. from organic agriculture
  2. From Demeter farming
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 ml
Calories 109 / 26 kJ / kcal
Fat 0,5 g
  from Saturated fatty acids 0,1 g
Carbohydrates 6,6 g
  from Sugar 6,6 g
Fibre 0,5 g
Protein 0,5 g
Salt 0,14 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Field-Fresh Vegetable Juice

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder