Arche Naturküche Organic Mugi Miso, 300 g

For soups, dips, sauces and more

CHF 7.70

(CHF 25.67 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Barley & soy Paste
  • Savoury & aromatic
  • Fermented & pasteurised

Frequently bought together with Arche Naturküche Organic Onozaki Rice Miso, 250 g

Arche Naturküche Organic Mugi Miso, 300 g CHF 7.70 (CHF 25.67 / kg)
Arche Naturküche Organic Onozaki Rice Miso, 250 g CHF 7.70 (CHF 30.80 / kg)
Total price: CHF 15.40
Description

Miso is a traditional, fermented seasoning paste from Japan. The Mugi Miso by Arche is made from barley malt and soybeans and is allowed to mature over a long period of time. This helps it develop an aromatic savoury taste that is finely balanced. The finished product is pasteurised and should be stored in a cool place after opening.

Miso can be used as a base for soups and is also suitable for dips, sauces, fish and vegetable dishes. Mugi Miso can be used to refine not only Asian dishes and is a great addition to other cuisines as well.

Note: The darker the miso, the longer the fermentation time and the more intense the taste. If the taste of Mugi miso is not intense enough for you, try a darker miso such as Hatcho miso. There are also milder types of miso such as the sweet Genmai miso.

Item no.: BIOG-225273
Content: 300 g
EAN: 4020943134149
Manufacturer No.: 225273
Brands: Arche Naturküche
Certifications: Organic seal, EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Storage Information: Store in a cool & dry place, Refrigerate after opening
Ingredients

barley[1], Soybeans[1], Sea salt, Drinking Water, Aspergillus Oryzae

  1. From Organic Agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 737 / 176 kJ / kcal
Fat 4,8 g
  from Saturated fatty acids 0,8 g
Carbohydrates 18,4 g
  from Sugar 13 g
Protein 11 g
Salt 11,7 g
Legal information
Responsible food business operator: Arche Naturprodukte GmbH, Liebigstr. 5 , 40721, Hilden, Germany, www.arche-naturkueche.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Arche Naturküche Organic Mugi Miso

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder