Barilla Collezione - Tagliatelle, without Egg, 500 g
A true Italian classic
CHF 3.70
(CHF 7.40 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Aromatic & delicious
- Ideal with creamy sauces
- Without egg
Description
Barilla tagliatelle are ribbons of durum wheat semolina pasta arranged in a nest, a speciality that transforms every meal into a culinary feast. The slightly rough and porous surface allows sauces to stick better, especially creamy sauces. A hearty culinary delight for a special meal.
Note: For the perfect "al dente" texture, the manufacturer recommends a cooking time of 6 minutes. The recipe does not contain eggs, however, due to production issues traces of eggs may still be found in the final product.
Ingredients
Durum Wheat Semolina, Drinking Water
May contain traces of eggs due to production.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1503 / 359 kJ / kcal |
| Fat | 2 g |
| from Saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 71,7 g |
| from Sugar | 3,5 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Barilla Group, Via Mantova 166, 43122 , Parma, Austria, www.barilla.com/de-at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
0 English reviews written for Barilla Collezione - Tagliatelle, without Egg
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology