BioArt Organic Chocolate: Wieder 1 Jahr schöner..., 70 g
Creamy chocolate with a crunchy bite
CHF 7.85
(CHF 112.14 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Delicate white chocolate
- With crunchy rice crispies
- Creamy & sweet flavour
Description
This chocolate creation consists of smooth, melt-in-the-mouth white chocolate and crispy rice puffs, creating a harmonious interplay of creamy sweetness and a light, satisfying crunch. It is ideal for anyone who loves playful textures and beautifully sweet chocolate moments.
| Item no.: | BIOG-325749 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9006241310794 |
| Manufacturer No.: | 325749 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2428 / 580 kJ / kcal |
| Fat | 38 g |
| from Saturated fatty acids | 24 g |
| Carbohydrates | 54 g |
| from Sugar | 54 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 0,22 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Wieder 1 Jahr schöner...
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology