ConFusion Mikura Sakekasu - White Rice Vinegar "Gekka", 300 ml
The ideal companion for sushi, salads, dressings etc...
CHF 11.60
(CHF 38.67 / l, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Contains alcohol
- Made in Japan
- Matured in wooden barrels
- Mild in flavour
Related products
Description
Traditionally fermented in wooden barrels, Mikura Sakekasu "Gekka" White Rice Vinegar is crafted from aged red sake lees and alcohol, then gently clarified. With its transparent colour and delicate, mild flavour, it is the ideal choice for sushi, dressings, and pickles, or as the final sophisticated finishing touch over tofu, dumplings, and carpaccio.
| Item no.: | COF-F1406 |
|---|---|
| Content: | 300 ml |
| EAN: | 4562215770919 |
| Manufacturer No.: | F1406 |
| Brands: | ConFusion |
| Properties: | Contains alcohol, No added sugar |
Ingredients
Rice vinegar
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 13 / 3 kJ / kcal |
| Fat | 0,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 0,8 g |
| from Sugar | 0,8 g |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | ConFusion - Asiatisch kochen Mag. Clemens Drdla, Wilhelm-Exner-Gasse 13, 1090, Wien, Austria, info@confusion-kochen.at, www.confusion-kochen.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for ConFusion Mikura Sakekasu - White Rice Vinegar "Gekka"
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology