Cosmoveda Organic Curry Leaves, 5 g

An essential herb!

CHF 1.36 CHF 1.50 -9%

(CHF 272.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 5 g

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • An important herb
  • Goes well with dal dishes

Frequently bought together with Sonnentor Organic Sweet Curry - Ground, Package, 50 g

Cosmoveda Organic Curry Leaves, 5 g CHF 1.36 (CHF 272.00 / kg)
Sonnentor Organic Sweet Curry - Ground, Package, 50 g CHF 3.22 (CHF 64.40 / kg)
Total price: CHF 4.58
Description

Thanks to their characteristic spice, curry leaves go well with dals, dal soups and many other Asian dishes.

Item no.: XAY-COS-112961
Content: 5 g
EAN: 4032108112961
Manufacturer No.: 112961-DE
Brands: Cosmoveda
Certifications: Organic seal, EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan, Gluten-free, Lactose-free
Origin: India
Storage Information: Keep away from light, Store in a dry place
Product Relaunch: Due to a product relaunch, the packaging or the label of the delivered product may differ visually from the product image shown.
Properties: Raw food, Gluten-free, Lactose-free
Origin of Raw Material: India
Ingredients

Curry leaves[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Curry Leaves

4,3 out of 5 stars
5 stars
2 (66%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (33%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder